Jak przebiega kremacja zwłok?

kremacja

Kremacja jest coraz chętniej wybieraną formą ostatniego pożegnania. Kiedyś budziła kontrowersje, dziś jednak nikogo nie dziwi. Stanowisko Kościoła jest w tym zakresie jasne – z perspektywy religii nie ma przeciwwskazań, aby poddać ciało spopieleniu. Poniżej przeczytasz, jak przebiega ten proces.

Jakie dokumenty są potrzebne do zorganizowania kremacji?

Zanim kremacja będzie mogła się odbyć, konieczne jest załatwienie wszelkich formalności. Mowa tu m.in. o akcie zgonu i zezwoleniu na kremację. Dokumenty te muszą być podpisane przez najbliższą rodzinę lub wykonawcę testamentu zmarłego. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów można je złożyć w krematorium. Pamiętaj, że w dopełnieniu formalności może pomóc Ci zakład pogrzebowy.

Proces kremacji zwłok krok po kroku

Gdy wszystko od strony formalnej będzie gotowe, ciało musi zostać przygotowane do kremacji. Ten etap obejmuje umycie i ubranie ciała w odpowiednią odzież, jak również balsamowanie. Ostatnia czynność nie jest konieczna, dlatego wykonując kremację w Rzykach, zawsze pytamy bliskich zmarłego o ich preferencję.

Następnie ciało musi zostać umieszczone w specjalnej trumnie. Sarkofag powinien być wykonany z materiału łatwopalnego. Rodziny najczęściej wybierają trumny tekturowe. Po umieszczeniu ciała w komorze kremacyjnej temperatura będzie powoli rosła, aż osiągnie 760 stopni Celsjusza. W tym momencie cała materia organiczna zostanie zredukowana do popiołu. Prochy są następnie zbierane i umieszczane w urnie.

Kremacja jest ważnym elementem wielu kultur i religii, a także zapewnia rodzinom pełen szacunku sposób pożegnania ukochanej osoby. Rozumiejąc, jak przebiega ten proces, rodziny mogą podjąć świadomą decyzję o tym, jak chciałyby, aby ciała ich bliskich zostały potraktowane po śmierci.

Wróć do bloga